Wiadomości

Facebook Twitter Drukuj E-mail

Utworzono: wtorek, 25, październik 2011 12:55

Przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Programów Zdrowotnych - Łukasz Balwicki i Wioleta Tomczak, realizatorzy projektu wspierającego samorządy celem utworzenia miejsc wolnych od dymu tytoniowego, byli uczestnikami spotkania dot. zmian w Dyrektywie "Antytytoniowej" w Brukseli. Spotkanie to zostało zorganizowane 20 października przez Smoke Free Partnership - organizację działającą na rzecz wdrażania Ramowej Konwencji WHO o Ograniczeniu Używania Tytoniu (FCTC). Celem spotkania było wypracowanie planu działania w poszczególnych krajach członkowskich Unii Europejskiej na rzecz zmiany dyrektywy dotyczącej produkcji, prezentowania i sprzedaży wyrobów tytoniowych. Zmiany te mają dotyczyć wprowadzenia ostrzeżeń obrazkowych na paczkach papierosów zajmujących co najmniej 80% powierzchni (z obu stron paczki), jednakowych opakowań dla wszystkich marek papierosów oraz zakazania stosowania dodatków do produkowanych wyrobów tytoniowych (papierosy smakowe, zapachowe itp.). Proponowane zmiany zostały częściowo zastosowane np. w Australii i Brazylii, gdzie przyczyniają się do ograniczenia epidemii palenia tytoniu w tych krajach.

Zadaniem polskich organizacji działających na rzecz zmniejszenia odsetka osób palących oraz narażonych na bierne palenia w najbliższej przyszłości będzie rzecznictwo wśród europarlamentarzystów w celu wprowadzenia zmian w dyrektywie "antytytoniowej".

Oprócz Polskiego Towarzystwa Programów Zdrowotnych w warsztatach uczestniczyły również przedstawicielki Stowarzyszenia Manko, które razem z PTPZ należą do ogólnopolskiej Koalicji Tytoń albo Zdrowie.

 

{gallery}fotki_newsy/2011Bruksela{/gallery}